Vládcom našich chutí by sme mali byť my sami, ale v prípade napríklad nedostatku spánku alebo prísneho diétovania preberá zodpovednosť hormón grelín. Ako to?
Hormón grelín podporuje chuť do jedla. Produkuje sa v žalúdku a dokáže nás niekedy poriadne ovládať.
Grelín má viaceré funkcie. Nazýva sa „hormón hladu“, pretože stimuluje chuť do jedla, zvyšuje príjem potravy a podporuje ukladanie tukov.
Vedeli ste že, keď sa grelín podáva ľuďom, tak zvyšuje príjem potravy až o 30%? Cirkuluje v krvnom obehu a pôsobí na hypotalamus, čo je oblasť mozgu, ktorá je rozhodujúca pri kontrole chuti do jedla.
Hladiny ghrelínu sa zvyšujú po diéte, čo môže vysvetľovať, prečo je ťažké udržať chudnutie vyvolané hladovaním. Samotný grelín však našťastie, nie je príčinou obezity.
Prvá pomoc s úpravou jedálnička je tu >>
O tom, ako sa vyhnúť maškrteniu som napísala aj v novom vydaní časopisu Zdravie. 🙂
Preukázalo sa, že ľudia ktorí menej spia, častejšie trpia obezitou. U žien ktoré spali menej ako 5 hodín denne sa vyskytovala obezita 2 x častejšie ako u tých, ktoré spali 7 – 8 hodín denne. Áno! Trikom č. 1 je spánok!
To je dobrá správa! Jednou z najpríjemnejších zmien, ktorú môžeme pre seba urobiť, ak chceme schudnúť, je spať aspoň 7 – 8 hodín denne. Nie je to skvele? 🙂
Spánkový deficit je spojený s radou hormonálnych a metabolických porúch, ktoré môžu prispievať k rozvoju obezity a jej kompolikácií. Ľudia s nedostatkom spánku majú väčší hlad a chuť do jedla, hlavne na tuky a cukry. Takže ak sa dobre vyspíte, hormóny vás nebudú naďalej ovládať! 🙂
Doprajte si denne 7 – 8 hodín spánku a hormóny vás nebudú naďalej ovládať.
Prečítajte si celý článok v časopise Zdravie, TU >>
V štúdiách sa ukázalo, že prísne diéty dlhodobo zvyšujú hladinu grelínu až o 40%. Ako možno udržať grelín „na uzde“ aj pri diétovaní, aby nepokazil úsilie chudnúť?
Najlepšie riešenie je redukovať hmotnosť primeranou úpravou stravy a nie hladovaním. Aj v snahe o schudnutie platí, že diéta by nemala byť postavená na hladovaní, ale na primeranom znížení príjmu kalórií a na zvýšení výdaja energie.
Prvá pomoc s úpravou jedálnička je tu >>
Ak chcete mať istotu, že bezpečnú hranicu neprekročíte, je dobré zveriť sa s chudnutím odborníkom na výživu či výživovému špecialistovi, ktorý presne určí, aký by mal byť bezpečný energetický príjem.
Aká je primeraná strava a koľko presne by ste mali prijať kalórií, Vám viem vyrátať a pripraviť stravovací režim na Vašu mieru. 🙂 Nechajte si zanalyzovať aj Váš súčasný jedálniček. Podrobne o analýze stravovania a jedálničku na mieru píšem TU >>
Som rada, že vám môžem priniesť skvelú správu v jednoduchej podobe. Žiadna prísna diéta a viac spánku! 🙂 To je dnešný prvý krok k úspechu. 🙂