Koľko porcií zeleniny a ovocia za deň je akurát?

Doprajete si misku zeleniny k obedu? Je to ok. No väčšina z nás množstvo ovocia a zeleniny, ktorú by sme mali za deň skonzumovať, podceňuje alebo nevie odhadnúť.

Ovocie a zelenina by mali byť prirodzenou dennou súčasťou zdravého jedálnička ľudí.

 

Denný príjem sa ale ľudí líši podľa pohlavia, veku a úrovne fyzickej aktivity. Vo všeobecnosti a jednoduchosti platí, že by sme denne mali prijať 3 porcie zeleniny a 2 porcie ovocia.

zelenina a ovocie

V praxi môžeme mať problém odhadnúť koľko je jedna porcia a preto platí, že denný príjem ovocia a zeleniny by mal byť minimálne 400 g.

Ak by sme príjem ovocia a zeleniny mali rozdeliť k jednotlivým jedlám dňa, mohli by sme si k raňajkám pridať napríklad 1 paradajku, k desiate jablko, k obedu brokolicovú polievku a ako prílohu k hlavnému jedlu kapustový šalát, k olovrantu mrkvu a ananás a k večeri papriku alebo listový šalát

Chcete vylepšiť svoj jedálniček? Vypracujeme Vám ho na Vašu mieru >>

Tento všeobecný príklad je uvedený ako minimálny denný príjem ovocia a zeleniny, ktoré potrebujeme pre skvalitnenie a udržanie svojho zdravia.

Potrebujete schudnúť? Otestujte sa v krátkom dotazníku>>

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre
  • Magazín STAR-T

    Stiahnite si TERAZ magazín STAR-T, v ktorom sa dozviete ako dosiahnúť úspech v chudnutí. Stručne - jasne - výstižne! :)

  • Najnovšie články
  • Kategórie