Nastal čas vitamínovej nákupnej horúčky. Ako nakupovať rýchlo a ako si v krátkom čase odniesť čo najviac potrebných živín? Pomôže zoznam!
V májovom čísle časopisu Zdravie vychádza aktuálny článok s názvom Vitamínová nákupná horúčka. Redaktorka Dáša Balogová, ma požiadala o rozhovor, ktorý vám dnes prinášam aj v podobe tohto článku. 🙂
Zrejme väčšina z nás podľahla neistote, dokedy budú obchody s potravinami otvorené. Nakúpiť sa dá ísť v obmedzených hodinách. Potom čakáte v rade alebo dlhé týždne na nákup z online objednávky.
Je logické, že staviame na zásobe polotovarov, s ktorými v chladničke a mrazničke prečkáme ťažké obdobie. No presne to by sme práve teraz robiť nemali.
Tie však nastanú, až sa naozaj zavrú aj obchody s potravinami.
Preto treba priebežne stále dopĺňať ovocie, zeleninu a čerstvú stravu. Je len na nás, akú formu si vyberieme. Jedno je jasné. Hotové jedlá neodporúčam. Nič nenahradí domácu stravu a dostatočný príjem zdravých čerstvých potravín.
Ak ste predtým na polotovary neboli zvyknutí, telo naraz prijíma mnoho škodlivých látok, ktoré nepozná. Zvýšený príjem tukov hroziaci pri stravovaní polotovarmi spôsobuje napríklad problém so žlčníkom.
S týmto mám osobnú skúsenosť, keď sme cestovali naprieč Austráliou a už po prvom týždni hotových jedál z vrecka ma začal pobolievať žlčník.
Dlhodobý príjem konzervačnej látky benzoanu sodného, ktorý sa často v spracovaných potravinách vyskytuje, taktiež prispieva k rozvoju rakoviny pankreasu.
Akýkoľvek zápal v tele vyvolaný podráždením nejakého orgánu oslabuje imunitu, ktorej stopercentnú výkonnosť teraz potrebujete proti vírusom. Nielen novému koronavírusu.
Ani bežné nádchy, chrípky a alergie záhadne nezmizli, obranyschopnosť by zbytočne zamestnali.
Stiahnite si článok z časopisu Zdravie TU >>
Pri zabezpečení obživy nejde len o to nejesť polotovary, ale prijímať ešte viac vitamínov a minerálov, ako ste boli zvyknutí v minulosti. Aj pri expresnom nakupovaní, z ktorého sa po novom stala adrenalínová disciplína, sa to dá.
Na posilnenie imunity a dýchacích ciest sa zamerajte na to podstatné. Najdôležitejšie vitamíny sú A, B, C, D a z minerálnych látok zinok.
Odporúčam aspoň päť kusov rastlinných produktov na deň s vysokým obsahom vitamínu C.
Medzi také potraviny patrí zelená paprika, drobné bobuľové ovocie, jahody, kiwi, kapusta, petržlenová vňať.
Na posilnenie imunity sú skvelé kyslomliečne výrobky ako acidofilné mlieko, kefír, jogurty, bryndza ale aj strukoviny ako fazuľa, cícer, šošovica, bôb a sója.
Voľte sezónne potraviny, ak už sú – napríklad špenát a iná listová zelenina, májová bryndza, májové čerešne, jahody, reďkovky, jarná cibuľka, pažítka, bylinky.
Na nákup je dobré sa vopred pripraviť a spísať si zoznam položiek podľa vopred naplánovaného jedálnička aspoň na štyri dni. Ak chceme stráviť v obchode minimum času, v zozname postupujte podľa toho, ako sú výrobky v regáloch poukladané. Čo a ako teda nakupovať?
Ak viete, že v supermarkete začínate prechádzať od zeleniny a ovocia cez pečivo k mliečnym výrobkom, spíšte si výrobky podľa toho, aby ste nebehali krížom cez obchod.
Môj nákupný zoznam vždy obsahuje zeleninu, ovocie, strukoviny, mliečne výrobky, mäso, pečivo, tak aby som jedla tri kusy zeleniny, dva kusy ovocia a dve porcie mliečnych výrobkov na deň a ostatné si rozrátam v rámci týždňa.
Zíde sa vám jedálniček na mieru? Poďme na to TU >>
Žiaľ takýto trik neplatí a neexistuje. Imunita sa buduje roky. Nie je možné si dať pred odchodom z domu kiwi alebo inú bombu na vitamín C a spoľahnúť sa, že sme pred vírusmi ochránení.
Vedeli ste, že imunita sa buduje mesiace až roky? A to kvalitným spánkom, kvalitným jedlom, vyvarovaním sa stresu, pri minimálnom príjme alkoholu, vylúčení fajčenia a pravidelnou pohybovou aktivitou. Pomáha aj otužovanie.
Stiahnite si článok z časopisu Zdravie TU >>
Jedným z dôsledkov konzumovania polotovarov a spracovaných potravín môže byť pasívne prejedanie. To úzko súvisí s energetickou hustotou potravín.
K pasívnemu prejedaniu dochádza pri konzumácii potravín s vysokým obsahom energie a to najčastejšie v dôsledku zvýšenej konzumácie tukov.
Pridajte do jedálnička viac ovocia, zeleniny a zvýšte príjem vody. To vedie k príjmu potravín s nižžsou hustotou, čiže nižšou energetickou hodnotou. Práve to nás teraz ochráni pred neželaným priberaním. 🙂
Chcete vedieť ako na tom teraz so stravovaním ste? Otestuje sa v našej analýze, alebo si nechajte vypracovať jedálniček na mieru, či online program na chudnutie >>